Wszyscy wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego wraz z zakupem rowerka lub hulajnogi powinniśmy kupić kask, który uchroni głowę naszej pociechy przed skutkami ewentualnych wywrotek lub kolizji.

Dlaczego kask jest niezbędny?

Urazy głowy są bowiem jednymi z częstszych i na pewno najgroźniejszymi formami urazów rowerowych. Jazda w kasku zmniejsza ryzyko groźnego dla zdrowia, a nawet życia urazu aż o 85%.

Warto tu również zacytować powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” które zachęca do używania akcesoriów rowerowych takich jak kaski, rękawiczki czy ochraniacze na kolana lub łokcie.

Stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa uchronimy naszą pociechę przed bólem, a nieuniknione wywrotki nie zniechęcą jej do jazdy na rowerze. Kask chroni głowę dziecka nie tylko przed uderzeniem, ale także zabezpiecza ją przed słońcem, owadami (modele wyposażone w siateczkę ochronną w otworach wentylacyjnych) czy gałązkami, które młody rowerzysta niewątpliwie napotka podczas przedzierania się przez chaszcze i krzaczory ;-)

Jazdę w kasku należy postrzegać za coś oczywistego i nieodzownego przy wsiadaniu na rower, hulajnogę czy rolki. Bardzo dobry przykład stanowią rodzice, którzy jeżdżąc na rowerze także zakładają kaski i rękawiczki.

Stosowanie kasku wyrabia w młodym rowerzyście nawyki do bezpiecznych zachowań, co na pewno przyda mu się w przyszłości, a im młodszy rowerzysta, tym łatwiej taki nawyk w nim wyrobić.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem kasku dla dziecka musimy zastanowić się do jakiej dyscypliny dziecko będzie go używać. Kask do jazdy na rolkach czy deskorolce, będzie różnił się od kasku narciarskiego czy kasku do jazdy na rowerze.

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru kasku. Wiadomo, że wielkość głowy dziecka zmienia się bardzo szybko, dlatego kask powinien być regularnie odpowiednio dopasowywany, a w razie potrzeby wymieniany na większy. Nie wolno kupować kasku zbyt dużego z myślą, że dziecko do niego dorośnie gdyż taki kask nie zapewni dziecku odpowiedniej ochrony.

Optymalnie dobrany kask powinien dobrze trzymać się na głowie i wystarczyć na kilka sezonów. Jeśli wybierasz kask, dla którego obwód główki jest w połowie zakresu regulacji możesz się spodziewać, że nie posłuży tak długo jakby mógł.

Kaski z reguły mają zakres regulacji ok 5 cm i to według AktywnegoSmyka jest realne i optymalne. Uważamy, że kaski, których zakres regulacji to 10 cm z reguły nie mają szans być idealnie dopasowane zbliżając się do górnej i dolnej granicy.

Aby dobrać prawidłowy rozmiar kasku dla AktywnegoSmyka należy zmierzyć obwód główki dziecka. O tym jak prawidłowo mierzyć główkę piszemy na stronie Pomiar obwodu główki i wybór rozmiaru kasku. Niedopuszczalne jest aby wybierać kask odnosząc się do wieku dziecka!

Większość kasków produkowanych przez renomowane firmy posiada regulację obwodu uprzęży stabilizującej kask na głowie. Dzięki temu wystarczy zmierzyć obwód głowy dziecka i śmiało można kupić model, który później regulując specjalnym pokrętłem dopasujemy do potrzeb brzdąca. Bardzo dobrze aby regulacji można było dokonać jedną ręką bez konieczności zdejmowania kasku. Dobrze dopasowany kask będzie wygodny, a co ważne spełni swoją podstawową funkcję czyli będzie bezpieczny.

Przy wyborze kasku należy zadbać o to, żeby wybrany model był lekki, ponieważ w zbyt ciężkim kasku dziecko będzie odczuwać dyskomfort skutkujący znanym i nielubianym przez większość rodziców marudzeniem pociechy i rezygnacją z dalszej zabawy.

Cechą mającą wpływ na komfort użytkowania jest również dobra wentylacja kasku. Należy zwrócić uwagę, aby wybrany model posiadał otwory wentylacyjne, które zapewnią swobodny przepływ powietrza zapobiegając zapoceniu się głowy dziecka. Otwory powinny być umieszczone tak, aby przepływ powietrza odbywał się wzdłuż kasku i nie był ograniczony przez wewnętrzne elementy kasku jak gąbki, tasiemki czy uprząż. Bardzo użyteczna jest umieszczona w przednich otworach wentylacyjnych siateczka zatrzymująca owady. Nie musimy sobie chyba zbyt długo wyobrażać jak młody rowerzysta mógłby zareagować na osę czy pszczołę, która niespodziewanie wleciałaby mu w otwór w kasku.

Idealnie jest gdy przednie paski w kasku zamocowane są sztywno w przedniej części skorupy, natomiast tylne - wychodzą z jednego miejsca (umożliwiając tym samym optymalną regulację długości każdego z nich) i przeplecione są przez plastikową uprząż kasku. W takim przypadku paski w kasku można wyregulować idealnie i kask nie "lata" na głowie. W kaskach, w których paski wychodzą z jednego miejsca w skorupie i nie są przeplecione przez uprząż nawet przy prawidłowym wyregulowaniu - skorupa kasku nie trzyma się stabilnie głowy.

Kask powinien posiadać daszek chroniący oczy oraz czoło dziecka przed słońcem. Dostępne są kaski z daszkami doczepionymi na zewnętrznej skorupie kasku, lub będące przednią, integralną częścią skorupy kasku. Te ostatnie lepiej chronią buzię przed urazem.

Nie polecamy zakupu kasków używanych, gdyż nigdy nie będziemy mieć pewności czy nie uczestniczył on w wypadku, który mógł spowodować naruszenie jego konstrukcji czego skutkiem jest utrata ochronnych parametrów kasku.

PAMIĘTAJ Nigdy nie używaj kasku, który brał udział w wypadku!

Ile powinien kosztować kask?

Cena kasku zależy od wielu czynników. Dobry, bezpieczny kask musi kosztować, gdyż na jego cenę składa się między innymi koszt badań przeprowadzonych przez producentów, nowoczesna technologia produkcji oraz dobrej jakości, bezpieczne materiały użyte do produkcji. Certyfikowane kaski posiadają gwarancję producenta oraz zapewnienie instytucji certyfikującej, że w razie wypadku spełnią swoje zadanie.