Przy wyborze hulajnogi warto zwrócić uwagę na wysokość i wielkość podestu.

Wysokość podestu

Ważne jest, aby podest znajdował się maksymalnie nisko. Ma to ogromne znaczenie przy hulajnogach dla dzieci ale również w przypadku hulajnóg dla dorosłych.

Wybierając hulajnogę należy się kierować zasadą... im niżej tym lepiej :-) Oczywiście należy wziąć pod uwagę teren, po którym się jeździ. Jeśli jest gładko to należy się trzymać tej zasady. Jeśli teren, po którym będziecie jeździć jest nierówny to warto wybrać troszkę wyższą hulajnogę aby nie obcierać „podwoziem”.

Nisko umieszczony podest powoduje, że wykonujemy mniejszy przysiad odpychając się... mniej się męczymy i więcej siły możemy włożyć w odepchnięcie się... A więc szybciej jedziemy!

W przypadku dzieci i hulajnóg dwukołowych o wysokim podeście obserwuje się przechylenie hulajnogi i dziecka na stronę nogi odpychającej co nie jest korzystne :( Ma to najczęściej miejsce w przypadku hulajnóg o dużej średnicy kół i nieprzemyślanej konstrukcji podestu.

Warto wybrać hulajnogę o niskim zawieszeniu :-) a szukając hulajnogi o dużych kołach zwróćcie na to koniecznie uwagę.

Wysokość podestu dla dzieci ma niebagatelne znaczenie ponieważ przy ok 100 cm wzrostu podest na wysokości 10 cm to 1/4 długości nóżki, dlatego dbajcie o to aby podesty w hulajnogach dla dzieci były nisko.

Wielkość podestu

Od wielkości podestu zależy czy z łatwością zmieścimy obie stopy i czy zmiana nogi będzie łatwa czy raczej trudna.

W przypadku dzieci nie ma to raczej znaczenia, ponieważ wielkość stopy dziecka jest na tyle mała, że spokojnie nawet 4 stopy się zmieszczą na standardowej hulajnodze ;-)

Dodatkowo dzieci bardzo często odpychają się cały czas tą samą nogą i robią to na tyle często, że stopa odpychająca pojawia się na podeście wtedy i tylko wtedy gdy naciska na hamulec :-) czyli raczej rzadko... bo dobry kierowca hamulca nie używa ;-)

W przypadku osoby dorosłej wielkość podestu ma znaczenie. Stopy powinny mieć miejsce aby się zmieścić. Nie koniecznie całe stopy, ale koniecznie dwie, nawet jeśli częściowo.

Osoby jeżdżące dużo powinny mieć na podeście na tyle sporo miejsca aby móc swobodnie zmieniać nogę i nie komplikować jazdy przesuwaniem jednej stopy i kombinowaniem tak, aby druga miała miejsce aby stanąć.

Z bólem możemy napisać, że posiadacze wielkiej stopy mogą mieć problem ze znalezieniem hulajnogi o wystarczająco dużym podeście w rozsądnej cenie :(