Generalna zasada to - Nie za wcześnie!

Kochani rodzice zastanówcie się dobrze, czy aby to jest dobry czas aby przesadzić dziecko na rower z pedałami.

Po pierwsze musicie być pewni, że wasze dziecko jest gotowe i że poradzi sobie z rowerem z pedałami, znacznie trudniejszym w opanowaniu niż rowerek biegowy bo kilkukrotnie cięższym.

Po drugie dziecko musi naprawdę chcieć jeździć na rowerze z pedałami, bo wtedy przesiadka będzie szybka i bezbolesna. Jeśli rower z pedałami zostanie dziecku narzucony, bo to np prezent od cioci na urodziny, mimo iż smyk uwielbia szaleć na swojej ukochanej biegówce to przesiadka wcale może nie być lekka, łatwa i przyjemna i skończyć się może najgorszym scenariuszem czyli bocznymi kółkami po rowerku biegowym. To dziecka „chcenie” musi być chceniem świadomym, a nie takim pod wpływem impulsu bo ktoś tam też ma więc i ja chcę pociąg TGV :-) lub prawdziwego konisia :-) Dziecko musi być świadome tego, że nowy sprzęt to duże wyzwanie.

AktywnySmyk poleca przesiadkę na rower z pedałami po biegowym między 4 a nawet 6 rokiem życia w zależności od wzrostu, stażu i umiejętności na biegówce oraz preferowanego stylu jazdy. I nie ma nic złego że dziecko biega długo… uwierzcie, że nawet 5 latek ma problem z podjechaniem na rowerze pod wzniesienie, pod które bez problemów wbiegnie na rowerku biegowym.

...o wspomnianym stylu jazdy co nieco...

Maluchy, które preferują niespieszne rowerowanie parkowe, po alejkach, raczej płaskich z częstymi przystankami na zbieranie np kasztanów do rowerowej sakwy mogą przesiąść się na rower wcześniej niż ich rówieśnicy, którzy uprawiają szybką i ostrą terenową jazdę po górach, dołach i błocie bo im więcej zabawy dostarczy szybka i mobilna biegówka niż ciężki rower z pedałami i jednym ciężkim przełożeniem.

Patrząc zaś na dostępny na rynku sprzęt polecamy ominąć te najmniejsze rowerki z pedałami, tj na kołach 12 i 14 cali i przesadzić dziecko na rower z pedałami dopiero o kołach przynajmniej 16" i siodełku min 50 cm. Można przyjąć iż na takim rowerze powinien dać sobie radę AktywnySmyk o wzroście ok. 105 cm czyli taki, który kończy jeździć na średnim rowerku biegowym (zakres regulacji siodełka 35 - 45 cm). Wzrost ok. 105-110 cm dziecko osiąga około 4 roku życia (indywidualne dane własnego AntywnegoSmyka można sprawdzić w siatce centylowej dostępnej w książeczce zdrowia dziecka.)

Podsumowanie

Jeździmy na rowerku biegowym dłuuuuugo, tak długo, póki AktywnySmyk z niego nie wyrośnie. Jeżeli Twój AktywnySmyk jest młody 2-3 lata, a już wyrósł z pierwszego rowerka biegowego to radzimy pomyśleć o kolejnej biegówce zamiast ciężkiego rowerka z pedałami. Pierwszym „pedałowym” rowerem dla dziecka po biegówce powinien być taki o kole przynajmniej 16".

close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.