Wentyle w dętkach rowerowych

Zawór Dunlopa

Zawór Dunlopa (zwany rowerowym, oznaczenie DV)

Przed rokiem 1990 zawór Dunlopa był praktycznie jedynym typem zaworu w dostępnych na polskim rynku dętkach rowerowych – stąd określany często jako wentyl rowerowy. (źródło: wikipedia)

Klasycznym zaworem stosowanym w dętkach rowerków dla dzieci jest wentyl Dunlopa. Chyba każdy pamięta Wigry albo Pelikana zaopatrzonego w taki wentyl. Kiedyś stosowano w konstrukcji tegoż zaworu gumkę, która parciała i schodziło powietrze ale obecnie wyeliminowano tą przypadłość ;-)

Największą zaletą tego zaworu jest jego prosta budowa i związana z tym duża odporność na uszkodzenia podczas pompowania – zwłaszcza w porównaniu do wentyla Presta. Zasadniczą wadą tej konstrukcji jest jednostronne działanie zaworu – wypuszczenie powietrza jest możliwe tylko przez wykręcenie rdzenia. W dętkach zaopatrzonych w zawór Dunlopa nie można zmierzyć ciśnienia wypełniającego je powietrza. (źródło: wikipedia)

Zawór Schradera

Zawór Schradera (zwany samochodowym, oznaczenie AV)

Obecnie bardzo popularny zawór w rowerach dorosłych oraz dla dzieci. Jego zaletą jest możliwość pompowania na stacjach benzynacjach oraz fakt, że dziecko nie wykręci go bez specjalnej nakrętki :-)

Zawór Presta (oznaczenie SV)

Zawór Presta, rzadko spotykany w tradycyjnych rowerkach dla dzieci, stosowany jest zwłaszcza w wąskiej, lekkiej obręczy, którą osłabiłoby zastosowanie zaworu Schradera albo Dunlopa.

Pompowanie

Większość dostępnych obecnie na rynku pompek rowerowych posiada przejściówki pozwalające napompować dętki z każdym typem z opisanych wyżej zaworów, nie mniej jednak warto upewnić się pytając sprzedawcę. Jeśli posiadacie pompkę, którą nie można napompować dętki w rowerku dziecka - zamiast kupować nowej warto poszukać kosztującej parę złotych specjalnej przejściówki, która Wam to umożliwi.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że przy wyborze rowerka dziecięcego rodzaj zaworu to ostatnia cecha, która powinniście się sugerować ;-)


Certyfikat Trusted Shop dla sklepu AktywnySmyk.pl

Szybka i darmowa* dostawa

Większość produktów sklep AktywnySmyk wysyła natychmiast a firma kurierska najczęściej dostarcza je na następny dzień roboczy :-)

Darmowa* dostawa na terenie Polski obowiązuje przy zakupie rowerka Puky albo hulajnogi Micro, dotyczy również zamówień powyżej 499zł!

Koszt dostawy na terenie Polski od 12 zł (przedpłata).

Więcej na „Dostawa” i „Realizacja zamówienia

Płatność

Za zakupy w sklepie AktywnySmyk możesz zapłacić szybkim przelewem, kartą kredytową, BLIKem oraz na raty (obsługę i bezpieczeństwo zapewnia PayU).

Więcej na „Sposoby płatności

Serwis, odbiór zamówień

Odbiór zamówień internetowych oraz serwis działają na bieżąco. Sklep przy Białobrzeskiej 5 Warszawa został zamknięty.

Serwis, odbiór zamówień »

Metody płatności