Wentyle w dętkach rowerowych

Zawór Dunlopa

Zawór Dunlopa (zwany rowerowym, oznaczenie DV)

Przed rokiem 1990 zawór Dunlopa był praktycznie jedynym typem zaworu w dostępnych na polskim rynku dętkach rowerowych – stąd określany często jako wentyl rowerowy. (źródło: wikipedia)

Klasycznym zaworem stosowanym w dętkach rowerków dla dzieci jest wentyl Dunlopa. Chyba każdy pamięta Wigry albo Pelikana zaopatrzonego w taki wentyl. Kiedyś stosowano w konstrukcji tegoż zaworu gumkę, która parciała i schodziło powietrze ale obecnie wyeliminowano tą przypadłość ;-)

Największą zaletą tego zaworu jest jego prosta budowa i związana z tym duża odporność na uszkodzenia podczas pompowania – zwłaszcza w porównaniu do wentyla Presta. Zasadniczą wadą tej konstrukcji jest jednostronne działanie zaworu – wypuszczenie powietrza jest możliwe tylko przez wykręcenie rdzenia. W dętkach zaopatrzonych w zawór Dunlopa nie można zmierzyć ciśnienia wypełniającego je powietrza. (źródło: wikipedia)

Zawór Schradera

Zawór Schradera (zwany samochodowym, oznaczenie AV)

Obecnie bardzo popularny zawór w rowerach dorosłych oraz dla dzieci. Jego zaletą jest możliwość pompowania na stacjach benzynacjach oraz fakt, że dziecko nie wykręci go bez specjalnej nakrętki :-)

Zawór Presta (oznaczenie SV)

Zawór Presta, rzadko spotykany w tradycyjnych rowerkach dla dzieci, stosowany jest zwłaszcza w wąskiej, lekkiej obręczy, którą osłabiłoby zastosowanie zaworu Schradera albo Dunlopa.

Pompowanie

Większość dostępnych obecnie na rynku pompek rowerowych posiada przejściówki pozwalające napompować dętki z każdym typem z opisanych wyżej zaworów, nie mniej jednak warto upewnić się pytając sprzedawcę. Jeśli posiadacie pompkę, którą nie można napompować dętki w rowerku dziecka - zamiast kupować nowej warto poszukać kosztującej parę złotych specjalnej przejściówki, która Wam to umożliwi.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że przy wyborze rowerka dziecięcego rodzaj zaworu to ostatnia cecha, która powinniście się sugerować ;-)


Certyfikat Trusted Shop dla sklepu AktywnySmyk.pl

Szybka i darmowa* dostawa

Większość produktów sklep AktywnySmyk wysyła natychmiast a firma kurierska UPS dostarcza je na następny dzień roboczy :-)

Darmowa* dostawa na terenie Polski obowiązuje przy zakupie rowerka Puky albo hulajnogi Micro, dotyczy również zamówień powyżej 499zł!

Koszt dostawy na terenie Polski wynosi 12 zł (paczka przedpłacona) lub 17 zł (paczka pobraniowa).

Więcej na „Dostawa” i „Realizacja zamówienia

Płatność

Za zakupy w sklepie AktywnySmyk możesz zapłacić tradycyjnym lub szybkim przelewem, kartą kredytową bądź na raty (obsługę i bezpieczeństwo zapewnia PayU). Możesz także zapłacić kurierowi przy odbiorze przesyłki (pobranie).

Więcej na „Sposoby płatności

Sklep stacjonarny

Zapraszmy do sklepu AktywnySmyk na warszawskiej Ochocie przy ul. Białobrzeskiej 5 na zakupy, po odbiór zamówienia lub po poradę odnośnie doboru optymalnego sprzętu sportowego.

Sklep AktywnySmyk (mapka dojazdu, godziny otwarcia) »