Wstęp
Zauważyliście zapewne, że na niektórych produktach znaleźć można rozmaite znaki, literki, cyferki oznaczające przeróżne normy, certyfikaty i inne takie jak na przykład: CE, EN 71, GS, GS TÜV, Safy Toys, EN 1078, Öko-Tex Standard 100, Spiel gut, Red dot Design Award. Poszperaliśmy zatem trochę po sieci, aby przybliżyć Wam co dokładnie oznaczają najczęściej stosowane skróty i znaki.
Generalizując nieco możemy być pewni co do jakości produktu jeśli spełnia on normę/wymogi (oznaczone np CE lub GS), które zostały potwierdzone przez niezależny instytut/laboratorium np TÜV Rheinland. Jeśli instytut potwierdzi, iż deklaracja producenta co do spełnienia norm CE czy GS jest zgodna z prawdą wówczas produkt otrzymuje znak jakości CE TÜV bądź GS TÜV.
Oznaczenie CE
Znak CE umieszczony na produkcie to deklaracja producenta, iż produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczących zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia oraz środowiska, jak również określających zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent podpisując produkt znakiem CE deklaruje, że nie zagraża on zdrowiu i nie szkodzi środowisku.
Wszystkie zabawki znajdujące się na rynku europejskim powinny mieć oznaczenie CE, które jest deklaracją producenta, że produkt jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia wymogi normy EN 71.
Znak CE nie oznacza, że produkt został wyprodukowany w Unii Europejskiej.
ps. sam skrót CE pochodzi od słów "Conformité Européenne" w tłumaczeniu „zgodność europejska”
Norma EN 71
Norma europejska EN 71 określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek. Zgodność z tą normą jest prawnie wymagana jeśli zabawka sprzedawana jest na terenie Unii Europejskiej. Norma ta dzieli się na 11 części (http://en.wikipedia.org/wiki/EN_71) z czego trzy pierwsze wydają się być najistotniejsze.
EN 71-1: Właściwości mechaniczne i fizyczne
PN-EN 71-1 określa wymogi oraz metody badań właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek. Ma zastosowanie do normalnego użytkowania zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia, w tym piłek, rowerów, latawców i balonów. Ta europejska norma określa również wymagania dotyczące pakowania, znakowania i etykietowania, metody badań oraz opracowania instrukcji obsługi.
EN 71-2: Palność
PN-EN 71-2 określa materiały łatwopalne, które są zakazane w produkcji wszystkich zabawek oraz określa wymagania dotyczące palności niektórych zabawek podczas kontaktu z ogniem.
EN 71-3: Specyfikacja migracji niektórych pierwiastków chemicznych
Ta część normy określa wymagania i metody badań dla migracji niektórych pierwiastków chemicznych z materiałów, z których została wykonana zabawka (opakowania nie są objęte tą normą). Badaniami jest objęte ulatnianie się pierwiastków między innymi z farb, lakierów, tkanin pochodzenia naturalnego albo syntetycznego, metali, szkła, drewna, skóry itd.
Oznaczenie GS
Znak GS oznacza, że produkt spełnia niemieckie (i jeśli to możliwe europejskie) normy/wymogi bezpieczeństwa. Znak GS może być potwierdzony wyłącznie przez akredytowane laboratoria testujące np TÜV, DGUV Test , Nemko , IMQ. Laboratorium takie gwarantuje, że spełniono zarówno wymogi uregulowań prawnych, jak i wymogi określone przez producenta.
ps. skrót GS pochodzi od słów "Geprüfte Sicherheit" w tłumaczeniu "sprawdzone bezpieczeństwo". Można też określić skrót GS jako "German Safety" (a dokładnie German Equipment Safety Law)
Oznaczenie TÜV GS
Oznaczenie TÜV GS określa, że produkt był poddany procedurom certyfikującym i badawczym zgodnym z wymogami oznaczenia GS przez laboratorium TÜV Rheinland.
Safe Toys
Znak Safe Toys, przyznawany zabawkom przez instytut certyfikacji ITC, oznacza między innymi, że zabawka została przypisana do właściwej klasyfikacji wiekowej, iż zostały ocenione wszystkie chemiczne i mikrobiologiczne zagrożenia dla poszczególnych zabawek oraz że zostały przeprowadzone kontrole na terenie produkcji w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa.
Norma EN 1078
Norma ta określa wymagania dotyczące skuteczności ochrony dla kasków oraz ich ergonomii. Każdy kask powinien być oznaczony znakiem CE oraz powinien spełniać wymogi normy EN 1078.
Öko-Tex Standard 100
Öko-Tex Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych przyznawanym przez instytuty należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badania i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.
Spiel gut
Spiel gut to prestiżowe niemieckie wyróżnienie przyznawane od 1954 roku zabawkom, które pozytywnie przeszły testy jakości i trwałości, bezpieczeństwa dziecka, dostosowania do sugerowanej grupy wiekowej oraz wartości zabawy, jaką zapewnia badany produkt. Niezależne testy przeprowadzane są przez grupę specjalistów, w skład której wchodzą m.in. wychowawcy, psycholodzy, lekarze, technicy, projektanci, chemicy, elektronicy oraz rodzice i dzieci.
Red dot Design Award
Red Dot Design Award to wyróżnienie/nagroda dla projektantów i designerów w najbardziej prestiżowym konkursie w świecie wzornictwa. Nagrodę przyznaje Design Zentrum Nordrhein Westfalen biorąc pod uwagę innowacyjność produktu, jakość, ergonomię, funkcję. Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum.
Norma EN 13356
Przedstawiono metody badania i wymagania odnośnie akcesoriów przeznaczonych do noszenia, przytwierdzania lub trzymania przez pojedyncze osoby do nieprofesjonalnego użytku w celu zwiększenia ich widzialności przez innych użytkowników dróg przy niskich poziomach oświetlenia.
Norma EN 1150
Norma opisująca metody badań i wymagania co do odzieży ochronnej - odzieży o intensywnej widzialności do użytku pozazawodowego.
Źródła
- www.iw.lodz.pl/tresc/49/50/3/
- www.icqglobal-usa.com
- www.itczlin.cz
- www.tchibo-qualitaet.de
- dziecisawazne.pl/jak-kupowac-zabawki-cz-2-certyfikaty-zabawek-2/
- pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE
- www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=300
- en.wikipedia.org/wiki/EN_71
- www.tuv.com/pl/o_nas.html
- www.safetoys-usa.com/about-the-safe-toys-mark.html
- en.wikipedia.org/wiki/EN_1078
- www.ciop.lodz.pl/sport/rowery1.php#d6
- ec.europa.eu/news/business/100419_pl.htm
- www.spielgut.org
- www.ciop.pl/572.html