Rowerek biegowy z hamulcem czy bez... zdaniem AktywnegoSmyka

tytułem wstępu...

Poniżej przedstawiamy kilka naszych spostrzeżeń odnośnie hamulca w rowerku biegowym, tudzież jego braku, zdobytych na podstawie obserwacji doświadczeń naszego smyka, znajomych smyków oraz opinii klientów. Mamy nadzieję, że pomogą wam one wybrać właściwy rowerek dla waszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i jedno już jako dwulatek świetnie zaprzyjaźni się z hamulcem, a inne w wieku lat czterech będzie uparcie hamować nóżkami twierdząc, że hamulec go gryzie ;-)

Podstawowym sposobem zatrzymania rowerka biegowego jest hamowanie przy użyciu nóg i ten sposób hamowania będzie stosowany przez AktywnegoSmyka w 90 procentach przypadków. Przy większych prędkościach np. podczas jazdy z górki na pazurki, przydaje się dodatkowy spowalniacz w postaci hamulca. Przydaje się pod warunkiem, że dziecko sobie o nim przypomni lub będzie do takiego sposobu hamowania przyzwyczajone.


Laufrad z hamulcem czy bez... zdaniem ekipy AktywnegoSmyka

dla kogo bez hamulca...

Bazując na naszym doświadczeniu uważamy, że hamulec nie będzie raczej potrzebny dwulatkowi, który rozpoczyna swoją przygodę z rowerkiem ponieważ w początkowej fazie nauki jazdy maluch raczej chodzi z rowerkiem biegowym pomiędzy nogami niż na nim jeździ. Jego nóżki cały czas mają kontakt z podłożem, więc hamowanie nimi jest naturalnym zachowaniem, które dziecko będzie instynktownie wykorzystywało jak już zacznie jeździć. Prędkości osiągane przez malucha są na tyle niewielkie, że nie wymagają używania dodatkowego (oprócz nóżkowego) hamulca. Poza tym maluch w tym wieku będzie miał za mało siły by w pełni korzystać z klamki hamulcowej, ponadto jego zdolności motoryczne nie pozwolą raczej na skoordynowanie kilku czynności w postaci jednoczesnego napędzania rowerka biegowego nóżkami, utrzymania równowagi poprzez balansowanie ciałem i używania klamki hamulcowej... nie mówiąc o dzwonku ;-)


Laufrad z hamulcem czy bez... zdaniem ekipy AktywnegoSmyka

komu przyda się hamulec...

Jeśli swoją przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczyna trzy-i-więcej-latek wiadomo, że szybciej opanuje on podstawy jazdy, a osiągane prędkości będą większe. W tym wypadku dziecko i tak zazwyczaj hamować będzie nóżkami, ale dodatkowo może ono skorzystać z hamulca aby skrócić drogę hamowania i zaoszczędzić parę milimetrów podeszwy ;-) W kolejnym etapie wtajemniczenia, maluch może zaprzestać hamowania nóżkami i używać przede wszystkim hamulca ręcznego, chociaż swobodnie opuszczone w przypadku większości rowerków nóżki tak czy inaczej będą używane do hamowania. Hamulec ręczny przyda się starszakowi również w celu obycia się z używaniem manetek na kierownicy, co w przyszłości zaowocuje przy przesiadce na klasyczny jednoślad z hamulcami i przerzutkami.


reasumując...

Bardzo młody kierowca rowerka biegowego, w przeciwieństwie do klasycznego rowerka, może się obyć bez hamulca, może się obyć bez niego również starszak, jeśli z góry wiadomo, że jeździć będzie jedynie po płaskim i "wolnym" np trawiastym terenie. Dla pozostałych starszaków zaś hamulec ręczny jest bardzo użytecznym, a dla rowerowych z-górko-zjeżdżaczy - niezbędnym dodatkiem.

...i na koniec - AktywnySmyk poleca rowery z hamulcem i na pompowanych oponach, jeśli tylko dziecko jest na tyle wysokie, aby na taki wsiąść.


Certyfikat Trusted Shop dla sklepu AktywnySmyk.pl

Szybka i darmowa* dostawa

Większość produktów sklep AktywnySmyk wysyła natychmiast a firma kurierska najczęściej dostarcza je na następny dzień roboczy :-)

Darmowa* dostawa na terenie Polski obowiązuje przy zakupie rowerka Puky albo hulajnogi Micro, dotyczy również zamówień powyżej 499zł!

Koszt dostawy na terenie Polski od 12 zł (przedpłata).

Więcej na „Dostawa” i „Realizacja zamówienia

Płatność

Za zakupy w sklepie AktywnySmyk możesz zapłacić szybkim przelewem, kartą kredytową, BLIKem oraz na raty (obsługę i bezpieczeństwo zapewnia PayU).

Więcej na „Sposoby płatności

Serwis, odbiór zamówień

Odbiór zamówień internetowych oraz serwis działają na bieżąco. Sklep przy Białobrzeskiej 5 Warszawa został zamknięty.

Serwis, odbiór zamówień »

Metody płatności