Laufrad (z niemieckiego), balance bike (z angielskiego) czy (z polskiego ;-) rowerek biegowy, balansowy lub najprościej – rowerek bez pedałów idealnie wprowadzi dziecko w świat jazdy na rowerze. Zadaniem tych sprytnych rowerków jest rozwój zdolności motorycznych maluszków, nauka utrzymywania równowagi i kontroli jednośladu w wieku poprzedzającym jazdę na klasycznym rowerze, czyli już od ok. 18 miesiąca życia.

Laufrad, czyli to co najlepsze dla twojego smykaLaufrad, czyli to co najlepsze dla twojego smykaLaufrad, czyli to co najlepsze dla twojego smykaLaufrad, czyli to co najlepsze dla twojego smyka

Nauka jazdy na rowerze jest jednym z kamieni milowych w życiu młodego człowieka. To pierwszy krok smyka na drodze do uzyskania prawdziwej wolności :-), a dla rodziców chwila dumy kiedy pociechy na ich oczach opanowują sztukę jazdy na jednośladzie. Wszyscy wiemy, że maluchy posiadają wrodzoną, niespożytą wręcz energię oraz potrzebę przemieszczania się, a coś tak prostego jak rower lub hulajnoga pozwalają im szybciej i pełniej rozwijać ich małe możliwości.
Prawdą jest, że każde dziecko będzie kochać swój pierwszy rowerek bardziej niż jakąkolwiek inną zabawkę i pamiętać go przez resztę swojego życia. Ta pierwsza niezależna forma transportu smyka stanowi podstawę do rozwoju koordynacji, równowagi, zręczności i poznawania świata.
Rowerki biegowe doskonale wprowadzą smyka do świata prawdziwych rowerów i pomogą w rozwoju jego zdolności motorycznych. Rowerki te zostały stworzone z myślą o dzieciach, które są za małe aby jeździć na tradycyjnym rowerze. Na najmniejszych rowerkach biegowych mogą już próbować jeździć maluszki o wzroście ok 80 cm. Prosty jednoślad bez pedałów sprawia, że dzieci całą energię nóg wykorzystują na odpychanie się oraz na podpieranie i hamowanie. Dlatego nauka jazdy nie będzie zakłócona przez dodatkowe czynności jak konieczność kręcenia pedałami.
Brak pedałów (oraz zębatki i brudzącego łańcucha) w rowerkach biegowych sprawia, że dziecko może skupić całą uwagę na kierunku jazdy, dzięki której uczy się utrzymywania równowagi balansując ciałem, a przede wszystkim jest świadome, że w razie konieczności może się z łatwością podeprzeć nóżkami i bezpiecznie zatrzymać.

Kiedy dzieci, z natury bardzo otwarte na naukę nowych doświadczeń, odkryją jak zachować równowagę, nabiorą zaufania do tej pozycji i coraz odważniej będą odrywać nóżki od podłoża wciąż doskonaląc swoje umiejętności. Po paru dniach treningu z łatwością wyprzedzą zdezorientowanych rówieśników wlokących się na ich trójkołowych, dziecinnych maszynkach.

Rowerek biegowy pomaga dzieciom zdobyć umiejętności jazdy na jednośladzie w bardzo młodym wieku, bo treningi AktywnySmyk może rozpocząć już od ok. 18. miesiąca życia, więc przesiadka na konwencjonalny rower jest znacznie szybsza i bardziej naturalna niż w przypadku trójkołowców, czy rowerków z dodatkowymi doczepianymi kółkami.
Boczne kółka pomagają dzieciom w pozbyciu się obawy przed upadkiem ale naszym zdaniem przynoszą one więcej szkody niż pożytku przy nauce jazdy oferując dziecku fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zachęcając go do przechylania się na boki co będzie prowadzić do częstych upadków, gdy takie kółka zostaną zdemontowane.
Brzdąc rozpoczynający edukację rowerową na trójkołowcu lub rowerku z doczepionymi bocznymi kółkami chcąc poruszyć pojazd musi mocno naciskać na pedały. Wiedząc, że dzięki dodatkowym kółkom rowerek się nie przewróci smyk naciska jeszcze mocniej wychylając się przy tym na boki. Ten wyuczony nawyk po przesiadce na niestabilny klasyczny może być niebezpieczny i prowadzić do upadków, które dodatkowo zniechęcają i demotywują malucha do doskonalenia umiejętności jazdy. Przesiadka z rowerku bez pedałów na jednoślad jest wobec takich doświadczeń dużo szybsza, prostsza i mniej bolesna.

Rower biegowy to również łatwiejszy sposób na naukę jazdy niż umieszczanie kijka pod siodełkiem tradycyjnego roweru, której to metody wyjątkową uciążliwość potwierdzą zapewne wszyscy biegający za swoimi smykami tatusiowie ;-)

Niekwestionowaną przewagą rowerka biegowego nad trójkołowcami oraz rowerkami z bocznymi kółkami jest komfort jazdy po nierównej powierzchni. Na rowerku biegowym smyk bez problemu podjedzie pod górę (pedałując nie dałby rady), zjedzie z niej, będzie szalał po lesie, górkach dołkach i korzeniach, a nawet lekko piaszczystych ścieżkach, podczas gdy rowerki trójkołowe czy te z kółkami z boku w ogóle nie nadają się do jazdy po takim terenie.

Ponieważ wiele umiejętności dziecko nabywa podczas aktywności ruchowej rodzice powinni stwarzać im jak najwięcej okazji do takiej aktywności i być w tej kwestii wzorem dla swoich pociech. Niestety spora liczba maluchów coraz więcej czasu spędza przed telewizorem lub komputerem ograniczając tym samym czas zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Otyłość wśród dzieci staje się poważnym problemem, a eksperci zgadzają się, że stoi za tym m in. spadek aktywności ruchowej. Zachęcanie dzieci od najmłodszych lat do ruchu na świeżym powietrzu, w tym do jazdy na rowerze pozwoli im w przyszłości uniknąć wielu schorzeń i wyrosnąć na zdrowych i aktywnych i zadowolonych z życia dorosłych, bo jak wiadomo – w zdrowym ciele zdrowy duch ;-)

Warto dodać, że rowerki bez pedałów znalazły uznanie wśród rodziców i dzieci głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Chcemy sprawić aby moda na tę formę zabawy i nauki na dobre zawitała do Polski.

Polecamy zapoznać się jeszcze z naszymi poradami

Polecamy przejrzeć nasz blog...

Polecamy szczególnie kilka wpisów z naszego bloga...

close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.