VARI-FLEX

VARI-FLEX to rozwiązanie w znaczący sposób podnoszące komfort marszu z dużym ciężarem. Pas biodrowy zawieszony na dwóch alu-szynach pracuje zgodnie z balansem bioder, a jego wahadłowa konstrukcja eliminuje jednocześnie balans ciężaru na plecach. W efekcie ciężar nieruchomo spoczywa na plecach, podczas gdy pas biodrowy, podtrzymując plecak, pracuje elastycznie z każdym krokiem. Taka zależność ma niebywałe znaczenie podczas marszu na szlaku, gdzie wymagana jest precyzja każdego kroku, ale również wówczas gdy marsz trwa wiele godzin, a oszczędność sił pozwala osiągnąć wymarzony cel.
3D - Air - Mesh
Bardzo mocna tkanina poliestrowa o grubości 3 mm, tworząca trójwymiarową siateczkę. Dzięki takiej konstrukcji, wewnątrz materiału następuje optymalna cyrkulacja powietrza. Bardzo miła i delikatna w dotyku. Stosowana w tych częściach plecaka które pozostają w największym kontakcie z ciałem.
Informacje ogólne o tkaninach:
Istotną sprawą przy konstruowaniu plecaka jest właściwy dobór materiałów. Nie sztuką bowiem jest uszycie plecaka z najmocniejszego materiału, lecz odpowiedni dobór i kombinacja tkanin w zależności od przeznaczenia plecaka i stref w jakich zostanie użyty materiał. Takie połączenia tkanin, pozwalają tworzyć produkt wytrzymały lecz jednocześnie maksymalnie lekki i właściwie uszyty dla swojego przeznaczenia.
Konstruktorzy plecaków Deuter bazują na dwóch grupach tkanin: Poliamidach (Nylon) i Poliestrach. Poliamidy są mocniejsze i bardziej odporne na przetarcia niż Poliestry. Poliestry nie chłoną wilgoci i nie tracą kolorów w wyniku promieniowania UV, są lżejsze od tkanin poliamidowych i co ważniejsze bardziej przyjemne w dotyku.
Wytrzymałość
Tkaniny określana jest w skali denier (den.). Współczynnik ten określa wagę nici na długości 9000m, np. wytrzymałość tkaniny wynosząca 600 den. oznacza przy długości 9000 m, wagę nici wynoszącą 600 g.
Wodoodporność
W plecakach Deuter otrzymujemy poprzez pokrycie wszystkich tkanin warstwą poliuretanu - PU - odpornego dodatkowo na zimno i bardzo elastycznego a więc nie poddającego się szybkiemu zużyciu mechanicznemu.
AIRCONTACT SYSTEM

Nazwę temu systemowi dała specjalna pianka wypełniająca system - Aircontact. Pianka posiada otwarte komory. Przy nacisku ciała na piankę, wilgoć i gorące powietrze zostają odpompowane na zewnątrz systemu. Taka konstrukcja systemu nośnego daje doskonały komfort podczas noszenia plecaka, przy równoczesnej stabilizacji ładunku na plecach. Właściwości Systemu Aircontact zostały potwierdzone testami, które dowiodły, że plecaki z użyciem tej pianki redukują potliwość o około 15 procent.
- Pianka wypełniająca część styku systemu nośnego z plecami, zbudowana z oddychających komór, idealnie odprowadzających gorące powietrze wytwarzane przez ciało. Efekt pompowania - następujący wskutek nacisku na piankę podczas ruchu powoduje cyrkulację powietrza, zasysane z zewnątrz przenika do struktury pianki wypierając jednocześnie nagrzane powietrze. W modelu ACT Lite efekt cyrkulacji dodatkowo zwiększa centralny kanał wentylacyjny.
- Anatomicznie uformowane , aluminiowe szyny, ułożone w kształcie litery X, dodatkowo wzmocnione odpowiednim poprzecznym profilem. Sposób ułożenia szyn, pozwala na lepsze dopasowanie systemu nośnego do pleców, lepszy balans ciężaru i przeniesienie go na pas biodrowy (model Aircontact 35+10 nie posiada szyn alu, jego system został wzmocniony płytą).
- Vari-Quick, to bardzo proste i funkcjonalne dopasowanie położenia pasów nośnych do długości pleców (z wyjątkiem modelu Aircontact 35+10).
- Wgięcie na głowę od modelu Aircontact 50+10 SL i wzwyż.
- Dodatkowe troki stabilizujące przy pasach nośnych umożliwiające precyzyjne dopasowanie i wypozycjonowanie plecaka. Od modelu Aircontact 50+10 SL troki można zawiesić na dwóch wysokościach - w zależności od wysokości umieszczenia pasów nośnych.
- Anatomicznie uformowane pasy nośne pokryte z zewnątrz tkaniną 3D-AirMesh.
- Wielowarstwowy pas biodrowy. Wysoki komfort noszenia gwarantuje od strony wewnętrznej miękka pianka pokryta oddychającą tkaniną 3D Air - Mesh. W środkowej i zewnętrznej warstwie pasa biodrowego, użyto twardej pianki wzmocnionej dodatkowo PU, której zadaniem jest utrzymanie właściwego anatomicznego kształtu. Solidny i właściwie uformowany pas biodrowy pozwala odciążyć ramiona i dłużej cieszyć się wędrówką. W serii ACT Lite zastosowano podwójną, cieńsza piankę obszytą oddychającą tkanina 3 D-Air-Mesh.
DEUTER KID COMFORT

Bezpieczeństwo było zawsze dla Deuter'a najważniejsze. Konsekwencją tej idei było wyprodukowanie w 1996 roku, modelu Kid Comfort II, który jako pierwsze nosidełko w Niemczech posiadał certyfikat jakość i bezpieczeństwa TUV/GS. Podkreślić należy, iż Kid Comfort II nie tylko jako pierwszy uzyskał Certyfikat TUV/GS ale tez przez wiele lat tylko nosidełka Kid Comfort posiadały ten certyfikat.
- Nosidła Kid Comfort, posiadają Certyfikat TUV/GS - który gwarantuje, iż są dostosowane do bezpiecznego przenoszenia dzieci, których łączna waga wraz z bagażem nie przekracza 22 kg (dzieci muszą umieć samodzielnie siedzieć).
- Troki; z obu boków nosidła oraz z przodu siedziska dziecka, służące do regulacji położenia wysokości siedziska i dostosowania go do wzrostu dziecka.
- Kolorowe klamry 5-cio punktowego systemu zapięcia dziecka, łatwe w obsłudze i bezpieczne dla dziecka.
- Komfortowe rozpięcie boczne, umożliwiające łatwe włożenie i wyjecie dziecka z nosidła.
- Dla większego komfortu rodzica, nosidła Deuter wyposażone są w System Vari-Quick, umożliwiający dostosowanie długości systemu nosidła do długości pleców.
Bukłaki DEUTER wolne są od BPA
BPA związek chemiczny, słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszczalny w roztworach wodorotlenków litowców, acetonie, etanolu, metanolu, eterze dietylowym i bezwodnym kwasie octowym. Używa się go do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów, polieterów oraz żywic epoksydowych. W środkach spożywczych i kosmetycznych jest używany jako przeciwutleniacz. Bisfenol A wykorzystuje się w produkcji niektórych przezroczystych wysokojakościowych plastikach (np. butelek do karmienia niemowląt). Jest on również składnikiem żywic wyścielających większość metalowych puszek do przechowywania żywności. Każdego roku w ten sposób zużywane jest 3 mln. Najnowsze badania naukowe dowiodły, iż efektem działania bisfenolu A jest otyłość. Ze względu na swoją budowę cząsteczkową reaguje on z receptorami estrogenu (odpowiedzialnego m. in. za gospodarkę lipidową, czyli tłuszczową organizmu). Początkowo był używany w medycynie do leczenia zaburzeń hormonalnych. Jednak po 20 latach od odkrycia bisfenolu A chemicy odkryli iż można go stosować do produkcji tworzyw sztucznych. Bisfenol A może zakłócać metabolizm ludzkiego organizmu) BPA jest silnie reaktywnym związkiem i łączy się z innymi związkami chemicznymi. "Jeśli przyłączą się do niego np. 4 atomy chloru, powstają PCB, czyli bifenyle polichlorowane. Tego związku używano kiedyś jako środka przeciwpalnego w produkcji układów elektrycznych i transformatorów. Choć początkowo uznawano go za bezpieczny, dziś uważa się PCB za wyjątkowo toksyczny, szkodliwy nawet w małych dawkach."
Komu szkodzi BPA?
Bisfenol A jest szczególnie toksyczny dla kobiet w ciąży oraz niemowląt. Niestety najbardziej zgubny wpływ tego związku wykazano na potomstwo. BPA może powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz skłonność do rozwijania się nowotworów. Do tej pory używanie BPA zostało zakazane w Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA np. w Kalifornii. Powoli zakaz obejmuje całe Stany Zjednoczone. Niektóre kraje europejskie również zaczynają wprowadzać ten zakaz.
(Źródło NOVAMED)
Czym jest BPA, czy jest szkodliwy, regulacje związane z BPA, najważniejsze doniesienia... przeczytaj koniecznie Stop BPA