Główna rada AktywnegoSmyka to nie spieszyć się z przesadzaniem dziecka na rower z pedałami jeśli dobrze się bawi na rowerku biegowym i jeszcze z niego nie wyrósł… Im bowiem dziecko będzie starsze, tym więcej będzie miało siły i umiejętności aby poradzić sobie z ciężkim i wymagającym sprzętem. Szerzej o tym jak wybrać optymalny moment na przesiadkę piszemy w tekście pt „Kiedy przesadzić z rowerka biegowego na rower z pedałami

Zanim wybierzecie wielkość roweru z pedałami, troszkę teorii i praktyczne pomiary długości nóżki wspartej na palcach.

Jeśli nie czytaliście „Dobór rowerka” to zróbcie to... piszemy tam na co zwrócić uwagę i jak dobrać optymalną wysokość siodełka, taką aby dziecko swobodnie ruszało i bezpiecznie potrafiło się zatrzymać.

Wysokość siodełka

Optymalna wysokość siodełka to długość nogi wspartej pewnie lecz maksymalnie wysoko na palcach.

Długość nóżki na palcach

Uogólniając można zatem przyjąć, iż (w zależności od umiejętności i długości stopy) długość nóżki na placach jest o 2-5 cm większa od długości nóżki mierzonej jak do rowerka biegowego czyli stopa cała na podłożu. Jak mierzyć nóżkę piszemy na stronie „Pomiar długości nóżki AktywnegoSmyka”.

Długość nóżki na palcach najlepiej mierzyć przy ścianie, tak aby dziecko nie straciło równowagi i mierzymy ją zawsze po wewnętrznej stronie - od podłoża do krocza w miękkim obuwiu.

Można spróbować ją też mierzyć na modelu, czyli posiadanym rowerku biegowym jeśli nie jest już za mały.

Zatem, jeśli dziecko nie wyrosło jeszcze z rowerka biegowego, a jest tak wtedy, gdy przy maksymalnie wysuniętym siodełku dziecko ma wyprostowaną lub lekko zgiętą nogę w kolenie. Polecamy wówczas wysunąć* siodełko maksymalnie, często poza zakres regulacji, tak aby dziecko wspierało się podłoża swobodnie na palcach obu stóp. Uff… jeśli znaleźliście optymalną wysokość to zmierzcie ją przeskoczcie do punktu poniżej Znam długość nóżki na palcach.

* dla potrzeb pomiaru można wysunąć siodełko mocno poza zakres regulacji, dbając o to aby nie było to niebezpieczne dla dziecka i nie doszło do uszkodzenia rowerka.

Jeśli dziecko już wyrosło z rowerka biegowego a jest to wtedy gdy przy maksymalnie wysuniętym siodełku dziecko ma mocno zgiętą nogę w kolanie. Polecamy wówczas postawić rowerek biegowy na jakimś podwyższeniu, np kilku książkach lub innego rodzaju podporach, które uniosą siodełko tak aby dziecko wspierało się podłoża swobodnie na palcach obu stóp. Uff… jeśli znaleźliście optymalną wysokość to zmierzcie ją przeskoczcie do punktu poniżej Znam długość nóżki na palcach.

Znam długość nóżki na palcach

Znając wysokość siodełka, na której dziecko podpiera się pewnie palcami obu stóp szukamy roweru z pedałami, w którym minimalna wysokość siodełka jest równa tej naszej pracowicie wymierzonej długości nóżki na palcach. Przesiadka z biegówki na tak dobrany rower powinna być szybka i bezbolesna.

Długość nóżki kontra wysokość siodełka to najważniejsza wytyczna przy doborze roweru aczkolwiek nie jedyna. Warto sprawdzić również odległość siodełka od kierownicy, która decyduje o pozycji młodego rowerzysty. Szczególnie jest to ważne, przy młodszych a wysokich AktywnychSmykach, które mają relatywnie krótsze rączki niż starszaki o tym samym wzroście. Jeśli opis roweru nie uwzględnia takich wymiarów warto podpytać sprzedawcę jak to wygląda w danym modelu.

close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.