Przyjęło się, iż głównym kryterium doboru roweru dla dziecka jest wielkość koła, zwykle bowiem nie istnieje w rowerkach dziecięcych taki parametr jak wielkość ramy. To jednak śliski temat więc nie radzimy sugerować się poradami w stylu dla 4-latka to takie i takie koło, a dla 5 latka inne. Dlaczego? Dlatego, że każde dziecko jest inne, inne są zdolności, potrzeby, inne są wymiary dziecka, a przede wszystkim inne są wysokości siodełka i inne geometrie ram w rowerach o tej samej wielkości koła pochodzących od różnych producentów.

Poczucie bezpieczeństwa

Przy doborze roweru (zwłaszcza pierwszego) bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa dziecka, łatwe ruszanie z miejsca oraz bezpieczne zatrzymanie się. Aby to osiągnąć rower nie może być za duży!

Optymalna wielkość roweru

Aby określić optymalną wielkość roweru dla dziecka - szczególnie przy zakupach przez internet, kiedy to przymierzenie się do sprzętu nie jest możliwe, skupmy się przede wszystkim na wysokości siodełka. Optymalna wysokość siodełka w rowerze powinna być taka, aby dziecko swobodnie i pewnie mogło się podeprzeć palcami obu stóp siedząc na najniżej ustawionym siodełku gdy rower stoi w pionie.

Taka pozycja ułatwia naukę ruszania z miejsca, i co ważne - dziecko nie musi się przechylać z rowerem aby się podeprzeć za każdym razem jak się zatrzyma.

Optymalnie dobrana wysokość siodełka sprawia, że rowerek już na początku będzie dobry bezpieczny oraz, że posłuży maksymalnie długo. Odpowiednia wielkość rowerka (wysokość siodełka) ma ogromne znaczenie z uwagi na wagę rowerów dla dzieci, gdzie te z kołami 16-20 mogą ważyć ok 8-10 kg czyli nawet 50% wagi rowerzysty. Im zatem stabilniej palce podpierają się gleby tym łatwiej dziecku będzie bezpiecznie utrzymać w pionie nielekki rower. Wyobraźcie sobie swój rower o wadze równej połowie waszej wagi :-) tragedia!

Wracając do podpierania się... Dziecko nie musi podpierać się pełną stopą, tak jak to ma miejsce w przypadku rowerków biegowych, tutaj mamy już starsze dziecko, sprawniejsze więc takie bez problemu może utrzymać się na rowerku podpierając się palcami. Jeśli posadzimy dziecko na rowerze gdzie podpiera się całymi stopami podłoża to rower nie posłuży nam tak długo jakby mógł i pedałowanie będzie wówczas mocno utrudnione, gdyż dziecko będzie musiało pedałować z kolanami prawie pod brodą.

A jak ma się podpierać palcami? Końcami? Czy śródstopiem? To zależy od umiejętności dziecka, jedne dzieci poradzą sobie stojąc na paluszkach, a inne mają z tym problem i bezpieczniej jak staną większą częścią stopy.

Jak zmierzyć nogę i dobrać optymalną wysokość siodełka

Sprawa jest prosta… Najłatwiej jest zmierzyć długość nóżki dziecka po wewnętrznej stronie od podłoża do krocza w buciku jak dziecko stoi wysoko na palcach oparte o ścianę.

Jeśli zaś posiadacie rowerek biegowy, którego sztyca podsiodłowa pozwala na podniesienie siodełka kilka centymetrów poza zakres regulacji można je podnieść i posadzić dziecko tak, aby podpierając się swobodnie palcami obu stóp było w stanie ustabilizować rowerek. Wysokość tak ustawionego siodełka w biegówce powinna być minimalną wysokością siodełka w rowerze, na który powinniśmy przesadzić nasze dziecko.

Można przyjąć, że dzieci kończące przygodę z rowerkiem biegowym (średnim), którego siodełko maksymalnie jest na 45 cm mogą przesiąść się na rower z siodełkiem na wysokości ok 50 cm (taką wysokość siodełka mają np rowery Puky o kole 16 cali)

Podsumujmy. Nie wielkość koła w rowerze, a wysokość siodełka ma znaczenie. Optymalnie jest gdy dziecko siedząc na najniżej opuszczonym siodełku pewnie podpiera się palcami obu stóp aby móc bezpiecznie utrzymać rower, łatwo ruszać i bez problemu się zatrzymać.

To co napisaliśmy powyżej tyczy się dzieci które przesiadają się na rower z pedałami po roweru biegowym i jeździć będą bez kółek bocznych.

Etap rowerka z kółkami bocznymi.

Nie powinniśmy ale to napiszemy ;-) rowerek z kółkami bocznymi może być delikatnie większy tj kupiony lekko na wyrost. Tutaj dziecko nie musi pewnie podeprzeć się stopami podłoża siedząc na rowerze, ponieważ kółka boczne stabilizują rower i robią to za dziecko, ważne jest jedynie, aby dziecko mogło swobodnie pedałować, czyli w najniższym położeniu siodełka i pedału nóżka winna być lekko zgięta w kolanie. Wybór rowerka z kółkami bocznymi wymaga zmierzenia długości nóżki (jak tego dokonać piszemy tutaj). Optymalnie jest jeśli nóżka jest o około 1-2 cm dłuższa niż odległość siodełko pedały (w najniższych położeniach).

I apel

Nie radzimy zakupu roweru (szczególnie pierwszego) na wyrost, po to żeby dłużej posłużył! Łatwo jest bowiem dziecko zrazić do jazdy na rowerze już na samym początku, gdy nie będzie się mogło podeprzeć i będzie przewracać się z rowerem :( Po takich pierwszych ciężkich przejściach przekonanie dziecka do roweru może okazać się trudne.

close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.