FAQ - Rowerki biegowe

Kiedy zacząć?

Uważamy, że nie wiek świadczy o tym kiedy dziecko zaczyna chodzić z rowerkiem biegowym. Za to odpowiada zwykle to co "siedzi" w głowie, czyli dojrzałość i cierpliwość dziecka, jedne dzieci zaczynają wcześnie (ok 18-20 miesiąca) inne około 2 roku życia, a jeszcze inne później, po skończeniu 3 i więcej lat. Nauka równowagi na rowerku biegowym wymaga sporo cierpliwości... zacznijcie wtedy gdy czujecie, że jest to odpowiedni moment, dziecko jest zainteresowane rowerkami, potrafi cierpliwie trzymać kierownicę... bardzo ważne jest również wsparcie rodzica jeśli dziecko jest młode. 

Od czego zacząć wybór rowerka biegowego?

Pierwsza, najważniejsza rzecz to pomiar dziecka. Należy zmierzyć długość nóżki i porównać ją z wysokością siodełka. Optymalnie jest wybrać rowerek taki, aby minimalna wysokość siodełka była o 1-2 cm niższa niż zmierzona długość nóżki. Rowerek biegowy za duży to taki, gdzie dziecko siedząc na siodełku umieszczonym na najniższej wysokości nie jest w stanie swobodnie dotknąć obiema piętami ziemi, lub ledwo dotyka, a noga wówczas jest całkiem wyprostowana w kolanie. Prawidłowa pozycja to taka, gdzie dziecko siedząc na siodełku, ma całe stopy swobodnie oparte na podłożu, a nogi w kolanach lekko zgięte.

Czy wybrać rowerek biegowy na kołach piankowych czy na pompowanych?

Większość mniejszych rowerków biegowych ma koła piankowe, to nie jest złe rozwiązanie. Koła takie są lekkie i bezobsługowe. Dlatego dla dzieci poniżej 2 lat oraz starszych, które będą spokojnie jeździć po raczej gładkiej nawierzchni proponujemy koła piankowe. Dla dzieci powyżej 2,5 lat, które zwykle jeżdżą bardziej agresywnie i w różnym terenie proponujemy koła pompowane (jeśli waga rowerka nie jest istotna). Koło pompowane lepiej pochłonie nierówności i zamortyzuje drgania oraz lepiej trzyma się w zakręcie przy większej prędkości niż koło piankowe. Więcej...

Czy wybrać rowerek biegowy z hamulcem czy bez?

Dla dzieci ponad 2 letnich polecamy wziąć po uwagę rowerek biegowy z hamulcem. Umiejętność obsługi klamki na kierownicy przyda się podczas przesiadki na rower z pedałami. Dlatego jeśli planujecie aby dziecko jeździło na rowerze z pedałami wyposażonym w wolnobieg i w dwa hamulce na kierownicy weźcie pod uwagę, aby rowerek biegowy posiadał hamulec. Dzieci, które zaczynają jeździć w wieku 18-20 miesięcy z hamulca raczej nie skorzystają. Starszaki przesiadające się z najmniejszej biegówki na dużą powinny już ćwiczyć nową umiejętność w postaci hamowania manetką na kierownicy. Dlatego jako pierwszy rowerek biegowy dla niespełna dwulatka proponujemy modele bez hamulca, kolejny rowerek biegowy dla dziecka 2½ i starsze powinien być już wyposażony w hamulec ręczny. Więcej...

Czy wybrać rowerek biegowy z blokadą kierownicy czy bez blokady?

Można spotkać opinie, że bardziej bezpieczne rowerki to te z blokadą kierownicy... my myślimy inaczej... dla nas o bezpieczeństwo dziecka dbają rodzice / opiekunowie, a nie blokada skrętu. Dlatego jesteśmy przekonani, że taka blokada nie jest konieczna, a w pełni skrętna kierownica powoduje lepsze manewrowanie sprzętem oraz mniejsze ryzyko urazu podczas upadku na sterczącą kierownicę. Więcej...

Kiedy przesiąść się z rowerka biegowego na rower z pedałami?

AktywnySmyk uważa, że mały człowiek ma całe życie na jazdę na rowerze z pedałami, dlatego warto przedłużyć etap biegania na rowerku biegowym, jeśli sprawia on dziecku frajdę.  Rowerek biegowy jest lżejszy, bardziej mobilny, łatwiej go napędzić, łatwiej go nosić za dzieckiem, jest prosty w obsłudze... dlatego jeździjmy długo. Najczęściej etap rowerka biegowego dzieci zaczynają po drugim, a kończą po czwartym roku życia, by przy ok 105 cm wzrostu przesiąść się na rower z pedałami (zwykle wtedy koło 16" i siodełko od 50 cm). Niemniej jednak bardzo nas cieszą dzieci jeżdżące w starszym wieku na rowerach biegowych, a jest ich coraz więcej. Więcej...

Mam dwuletnie dziecko, jaki rowerek biegowy wybrać?

Wiek to za mało, zacznijcie od zmierzenia długości nóżki. Jeśli nie możecie uzyskać takiej informacji, to potrzebujemy informacji o realnym wzroście dziecka (nie o wielkości ubrań!). Taką informację prześlijcie do nas, a będziemy mogli wtedy pomóc w doborze.

Mam 90 cm dziecko, jaki rowerek biegowy wybrać?

Wzrost to nie wszystko. Warto zmierzyć długość nóżki. Jeśli nie możecie uzyskać informacji o długości nóżki, to informację o wzroście i koniecznie wieku dziecka prześlijcie do nas, a będziemy mogli wtedy pomóc w doborze.

PS Dziecko (ponad 90 centyl) 90 cm w wieku 20-22 miesięcy ma krótszą nóżkę niż dziecko o tym samym wzroście w wieku ponad 2½ (10 centyl) 

Czy są duże rowerki biegowe? (moje dziecko ma 3-4 lata)

Tak, są duże rowerki biegowe dla dzieci, których wzrost zaczyna się od ok 100-105 cm.

Mam rowerek biegowy, moje dziecko pcha kierownicę a nie siedzi, czy to jest problem?

To nie jest problem. Bardzo często najmłodsze dzieci czują się pewniej stojąc i pchając kierownicę niż siedząc. Dlatego trenujcie, niedługo dziecko usiądzie i odjedzie :-)

Mam rowerek biegowy, cały czas się przewraca, chyba jest za ciężki?

Rowerki biegowe przewracają się jeśli puści się kierownicę, to zwykle nie jest kwestia wagi rowerka, to kwestia trzymania kierownicy. Jeśli wysokość siodełka jest dobrze dobrana to waga nie powinna stanowić problemu. Oczywiście lżejsze rowerki łatwiej napędzić, łatwiej zatrzymać i wolniej upadają ;-) niż te cięższe.

Mam rowerek biegowy, moje dziecko buja się idąc na nim co doprowadza co upadku, co robić?

Wydaje się, że wielkość rowerka została źle dobrana. Należy opuścić siodełko lub wybrać inny rowerek biegowy, którego siodełko będzie na takiej wysokości, że dziecko siedząc i podpierając się całą stopą podłoża będzie miało lekko zgiętą nóżkę w kolanie. Noga nie może być wyprostowana, ani wsparta na palcach. Więcej...

Mam rowerek biegowy, jak sprawdzić czy nie jest za mały?

Rowerek biegowy jest za mały, jeśli przy maksymalnie podniesionym siodełku dziecko siedząc i podpierając się całą stopą podłoża ma mocno zgięte nogi w kolanach. Przy za małych rowerkach dzieci trzymają szeroko nóżki, układają źle stopy lub koślawią kolana, na takim rowerku dziecko nie powinno jeździć.  

Mam rowerek biegowy Puky LR 1L (średni z hamulcem) i ociera w nim hamulec gdy dziecko jedzie, co z tym zrobić?

Należy zwrócić uwagę, iż czasami zdarza się, że hamulec bębnowy „ociera”... taka jest jego uroda :-) (szczęki hamulca lekko ocierają o bęben wydając przy tym cichy odgłos przy obracaniu się koła). Należy dać mu szansę się dotrzeć, ocieranie mija szybciej jeśli dziecko często jeździ, a jeszcze szybciej jeśli używa hamulca...

Mam rowerek biegowy z hamulcami v-brake (np. Puky LR XL, Ridgeback Scoot, Woom 1, Frog Tadpole itd), w którym hamulec obciera, co z tym można zrobić?

Zdarza się tak, że podczas eksploatacji jedno z ramion hamulca zbliży się w stronę obręczy i ociera. AktywnySmyk reguluje tak hamulce aby odległość klamki hamulcowej była mała w stosunku do uchwytu, przez co zmniejsza się odległość klocka od obręczy. To może skutkować że pojawi się ocieranie. W instrukcji obsługi do rowerka biegowego jest zamieszczona informacja jak regulować ustawienie hamulca, należy się zapoznać i użyć śrubokręta w celu regulacji.

Mam rowerek biegowy na kołach pompowanych, w jednym z nich schodzi powietrze, co z tym można zrobić?

Być może została przebita dętka, należy ją naprawić lub wymienić na nową. Dętki do rowerków biegowych są dostępne, wystarczy znać wielkość opony np. 12", 14". Innym powodem, dla którego ucieka powietrze to niedokładnie dokręcony zawór/wentyl typu Dunlop. Należy dokręcić nakrętkę, a powietrze przestanie uchodzić.

Mam rowerek biegowy który uległ zniszczeniu, czy da się go naprawić?

Staramy się mieć na stanie części zamienne do pojazdów przez nas oferowanych, dlatego poprosimy o mail'a z dołączonym zdjęciem uszkodzenia. Postaramy się pomóc.

Mam rowerek biegowy, w którym uszkodzone są uchwyty kierownicy, czy można je wymienić?

Tak, należy wymienić uchwyt, ponieważ użytkowanie niezabezpieczonej rączki rowerka może być niebezpieczne. Uchwyty ulegają uszkodzeniu podczas upadku lub gdy kierownica zostanie puszczona, a zdarza się to często w pierwszych etapach nauki jazdy na rowerze biegowym. Uszkodzenie to wynika z niewłaściwej eksploatacji rowerka, uchwyty do rowerków dostępne są w katalogu z częściami zamiennymi.

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu poniżej...

Komentarze Disqus
close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.