Najważniejsza różnica między rowerami Puky z serii Z i ZL to materiał, z którego wykonana jest rama. Modele oznaczone symbolem ZL posiadają ramę wykonaną z aluminium. Seria Z ma ramę stalową.

Różnice między rowerkami Puky z serii ZL i Z

Jeśli chodzi o wygląd to najbardziej w oczy rzucają się dwie rzeczy... kształt, przekrok ramy oraz bagażnik.

Różnice między rowerkami Puky z serii ZL i Z

Rama

Modele ZL posiadają wzmocnienie w najniższym punkcie ramy, a co za tym idzie przekrok tam jest nieco wyższy, zaś modele z serii Z nie mają czegoś takiego. Różnica jeszcze jest w przekroju ramy... seria ZL ma ramę owalną zaś seria Z ramę o przekroju okrągłym.

Różnice między rowerkami Puky z serii ZL i Z

Bagażnik

W rowerach aluminiowych (seria ZL) bagażnik jest wykonany z prętów stalowych i przykręcony został do rowerka, w serii Puky Z bagażnik jest fragmentem ramy.

Modele Puky ZL z uwagi na cieńszy bagażnik są częściej określane jako zgrabniejsze i optycznie lżejsze.

Modele Puky Z są z wyglądu masywne i określane jako "niezniszczalne".

Warto zwrócić uwagę na bagażnik w modelach stalowych - Puky Z - w modelach o kole 16 i 18 " posiada on nakładkę z zamykaniem sprężynowym, w najmniejszym zaś Puky Z 2 takiej nakładki nie ma.

Różnice między rowerkami Puky z serii ZL i Z

Kółka boczne

Istotną różnicą jest mocowanie kółek bocznych. Modele aluminiowe Puky ZL posiadają kółka boczne mocowane do haka ramy za pomocą dwóch śrub. Kółka są dokręcane niezależnie. Modele z serii Z posiadają kółka mocowane na ośce tylnego koła przez co należy odkręcić nakrętkę, zamontować kółko, następnie dokręcić i zrobić to z drugiej strony... najczęściej podczas tej operacji dochodzi o poluzowania łańcucha. Stąd też należy zwrócić uwagę na to aby dobrze naciągnąć łańcuch i ustawić prosto koło. Dlatego kółka boczne łatwiej dokręca się w modelach aluminiowych Puky ZL niż w stalowych Puky Z.

Waga

Niższą wagę posiadają rowerki z serii Puky ZL niż z serii Puky Z. Różnica nie jest olbrzymia... gdyż wynosi jedynie około pół kilograma.

Kolory

Warto zaznaczyć też, iż modele stalowe i aluminiowe Puky posiadają inne malowania.

Posumowanie

O gustach nie będziemy pisać... lecz co najważniejsze o wadze. Jeśli wielkość rowerka została odpowiednio dobrana i dziecko bezpiecznie podpiera się stopą (nie koniecznie pełną - wystarczy swobodnie samymi palcami) to różnica ok 0,5 kg w wadze przy ok 10 kg wagi roweru naszym zdaniem nie ma znaczenia. Jeśli zaś rowerek jest delikatnie za duży tj zakupiony na wyrost i dziecko podpiera się jedynie czubkami palców, a jeździć ma bez bocznych kółek wówczas ta delikatna nawet różnica w wadze może mieć znaczenie.

Aktualizacja: 2014.06

close Twój koszyk

Nowe konto

Masz już konto?
Logowanie Resetuj hasło.