Najważniejsza różnica między rowerami Puky z serii Z i ZL to materiał, z którego wykonana jest rama. Modele oznaczone symbolem ZL posiadają ramę wykonaną z aluminium. Seria Z ma ramę stalową.
Jeśli chodzi o wygląd to najbardziej w oczy rzucają się dwie rzeczy... kształt, przekrok ramy oraz bagażnik.
Rama
Modele ZL posiadają wzmocnienie w najniższym punkcie ramy, a co za tym idzie przekrok tam jest nieco wyższy, zaś modele z serii Z nie mają czegoś takiego. Różnica jeszcze jest w przekroju ramy... seria ZL ma ramę owalną zaś seria Z ramę o przekroju okrągłym.
Bagażnik
W rowerach aluminiowych (seria ZL) bagażnik jest wykonany z prętów stalowych i przykręcony został do rowerka, w serii Puky Z bagażnik jest fragmentem ramy.
Modele Puky ZL z uwagi na cieńszy bagażnik są częściej określane jako zgrabniejsze i optycznie lżejsze.
Modele Puky Z są z wyglądu masywne i określane jako "niezniszczalne".
Warto zwrócić uwagę na bagażnik w modelach stalowych - Puky Z - w modelach o kole 16 i 18 " posiada on nakładkę z zamykaniem sprężynowym, w najmniejszym zaś Puky Z 2 takiej nakładki nie ma.
Kółka boczne
Istotną różnicą jest mocowanie kółek bocznych. Modele aluminiowe Puky ZL posiadają kółka boczne mocowane do haka ramy za pomocą dwóch śrub. Kółka są dokręcane niezależnie. Modele z serii Z posiadają kółka mocowane na ośce tylnego koła przez co należy odkręcić nakrętkę, zamontować kółko, następnie dokręcić i zrobić to z drugiej strony... najczęściej podczas tej operacji dochodzi o poluzowania łańcucha. Stąd też należy zwrócić uwagę na to aby dobrze naciągnąć łańcuch i ustawić prosto koło. Dlatego kółka boczne łatwiej dokręca się w modelach aluminiowych Puky ZL niż w stalowych Puky Z.
Waga
Niższą wagę posiadają rowerki z serii Puky ZL niż z serii Puky Z. Różnica nie jest olbrzymia... gdyż wynosi jedynie około pół kilograma.
Kolory
Warto zaznaczyć też, iż modele stalowe i aluminiowe Puky posiadają inne malowania.
Posumowanie
O gustach nie będziemy pisać... lecz co najważniejsze o wadze. Jeśli wielkość rowerka została odpowiednio dobrana i dziecko bezpiecznie podpiera się stopą (nie koniecznie pełną - wystarczy swobodnie samymi palcami) to różnica ok 0,5 kg w wadze przy ok 10 kg wagi roweru naszym zdaniem nie ma znaczenia. Jeśli zaś rowerek jest delikatnie za duży tj zakupiony na wyrost i dziecko podpiera się jedynie czubkami palców, a jeździć ma bez bocznych kółek wówczas ta delikatna nawet różnica w wadze może mieć znaczenie.
Aktualizacja: 2014.06